A falikárpittól a bútorokig
Ősi kárpit készítés |
A bútor kárpit készítésének története a szövött textíliák készítésének történetével kezdődik, az emberi történelem legkorábbi időszakában, az újkőkorban, amikor már ismerték a fonalakat feszítő agyagsúlyokat is. Számos ókori rajzon, régészeti leleten találkozhatunk a fonalkészítés ábrázolásával, a szövés kezdetleges formáit bemutató rajzokkal, domborművekkel és a szövött textíliák felhasználását megjelenítő ábrázolásokkal.
A kárpitkészítés kezdete
A bútorkészítők által is használt kárpit kezdetleges ősét a szövés kezdetére utaló legrégibb figurális ábrázolásokat az i.e. V-IV. évezredből maradtak ránk. A világon a legrégebbről ismert pamuttextíliát a jelenleg Pakisztán területén lévő Mohendzso-dáróban, az Indus völgyében találták több más régészeti lelettel, melyek között a fonáshoz és szövéshez használatos eszközök is voltak.
A legkorábbi lenfoszlányokat az egyiptomi Óbirodalom korából származó sírokban találták meg. Az i. e. 2700-as esztendőből a dániai Egdtvedtben maradtak meg gyapjúból szőtt textiltöredékek. A törökországi Dorakban az i. e. 2500-ból származó, finom kilimszövésű gyapjúszőnyeg-töredékeket találtak, mellyel eredetileg egy korabeli lakóház padlózatát borították. Már ebben az időben is készültek az ülőalkalmatosságot, székeket és padokat borító kárpitok, melyek ebben az időben még nem voltak a bútorhoz rögzítve.
Egyiptomi kárpit
Az egyiptomi textilművészet egyik legrégibb kilimszövésű emlékét Tutanhamon fáraó sírjában találták meg, mely a legjellegzetesebb egyiptomi díszítőelemeket tartalmazza.
Ezeket a darabokat Egyiptomban már, mint szőnyegeket, függönyöket, térelválasztó kárpitokat használták. A töredékek viszonylag jó állapotban maradtak meg, ami részben az egyiptomi halottkultusz tiszteletben tartásának, részben a helyi klimatikus viszonyoknak köszönhető.
A legkorábbi időkből ismert textíliák és kárpitok között az egyik legismertebb a jeruzsálemi templomban voltak, Salamon király birtokában, aki királyi trónusa díszítéséhez is használta a jó minőségű anyagot.